EMD@Te/B Tarafı

EMD@Te/B Tarafı

- Bölüm: Magazin Tıp, Tıp Medya
404
0


Ömer Faruk Aydın, Kerem Dost Bilmez, Gökhan Eyüpoğlu, Çağdaş Can, Emre Çöl, Kübra Irmak, Ömer Güneş, Özlem İpar, Eren Gökdağ, Erhan Arıkan, Mesut Zorlu, Erdal Demirtaş, Ahmet Şenel, Halide Savaş, Ahmet Naziroğlu, Sümeyra ve Sıtkı Sarper Sağlam buradaydı.
Size EMD@TE’in görünmeyen tarafını vadediyoruz, nelerin olup da bilinmediğini göstermek istiyoruz. Hangi dersleri duymadınız, kimleri tanımadınız, bunlar olacak önceliklerimiz. Öğrenilenler mi, hayır, unutulanlar hedefimiz. Hiç bilinmeyeni bilecek, sahne arkasına öğreneceksiniz. Biz buna B tarafı diyoruz.
Hadi Kerem, bize biraz video yap.

EMD@Te/B
EMD@TE iki günden oluşuyor ve sunumlar birbirini takip ediyor. Karşılıklı konuşmalar ile sahne aydınlanıyor ama konumuz bu değil.
Arrest hasta yönetiminin nasıl ayrıntılı kelimelendirildiğini, EKG’deki benzeri görülmemiş tüyoları, bilinci kapalı hasta yaklaşımında sık yapılan hataları, tetkik istemindeki doğru oranı, hipertansif/diyabetik krizlerin söndürülme yöntemlerini size anlatmak isterdim ama konumuz bunlar da değil.
Cerraha paslamadan önce karın ağrısına ne mi yapılmalı veya nefes darlığında daralmamanın yolları, hiç olmadı, ateş ve ağrılı hastada serin ve sakin kalmanın avantajları mı, çok güzel sorular ama yazının konusu tabii ki sayılanlar değil.
Biri ilaçlar, dozlar, tüyolar mı dedi, duydum ama sanki öyle dedi, travmaya genel yaklaşım da demiş olabilir, adli raporda en sık atlananlar kulağıma çarptı gibi, vakalarla oturum mu, bir dakika ya, oturmaya mı geldik, sayılar ile kelimelerin ortaklığı yayıldı salona galiba, acilde gözden kaçan 30 durum veya 112 nasıl mı karşılanır, acilde kavga etmek istiyorsanız seçmeniz gereken 12 yol da denilmiş olabilir, herkesin katıldığı, internete bağlandığı yarışmanın adı da neydi öyle, kahoot deniliyordu sanki, bakın bakın, onların elinde telefon, sörfte şimdi.
Söylediğim gibi, bütün bunları anlatabilirdik ama hayır bu konular zaten anlatıldı, tarihin anı rafına perçinlendi. Bu video EMD@TE’in B tarafını, paralel evrende görülmeyeni görselledi.

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.